Çevre Kontrollü Topraksız Akıllı Tarım

Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Saffet KÖSE'nin istirakleriyle, Rektör yardımcımız Prof.Dr. Adnan KAYA ve üniversitemizin çeşitli fakültelerinden değerli akademisyenlerimizin katılımlarıyla, İzmir Ticaret Odası aracılığıyla URLA Dijital Tarım tarafından Rektörlük toplantı salonumuzda saat:10.30 da "Çevre Kontrollü Topraksız Akıllı Tarım" konulu bir proje sunumu yapılmıştır. 
Ortadoğu, Rusya ve Kuzey Avrupa pazarlarını hedefleyen bu proje  yüksek teknoloji düzeyine sahip tarımsal sistemler geliştirmeyi ve var olan kontrollü tarım sistemlerini yapay zeka, makine öğrenmesi ve büyük veri teknolojilerini kullanarak katma değeri yüksek sistemlere dönüştürmeyi hedeflemektedir. 
Bu kapsamda; bu proje ile birlikte Türkiye’deki ilk “Çevre Kontrollü Tarım Teknolojileri Merkezi”nin kurulması hedeflenmektedir.  Üniversitemiz işbirliği ile “Çevre Kontrollü Teknolojik Tarım” projesi hazırlanması planlanmaktadır. 
Yapılacak olan işbirliği ile kurulacak olan Ar-Ge alanlarında aşağıdaki alanlarda tarım temelli araştırmalar yapılması hedeflenmektedir;
Dikey Tarım Sistemleri
Tarım Teknolojileri
Biyomühendislik
Bitki Aydınlatması
İklimlendirme
Endüstri Mühendisliği
Yapay Zeka ve Büyük Veri
Makine Öğrenmesi
Görüntü İşleme


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön